Достапни линкови

logo-print

Путин потпиша закон за државјанство


Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закони за поедноставување на процедурите за добивање руско државјанство на лица кои зборуваат руски од поранешниот Советски Сојуз и за обврските на работници мигранти во Русија.

Според ИТАР-ТАСС, законот за државјанство овозможува руско-говорно лице со постојан престој или со роднини кои живеат или порано живееле на територијата на Руската федерација, вклучувајќи ја територијата на Руската империја или СССР, "да добијат руско државјанство.

Путин потпиша и закон со кој работниците мигранти мора да знаат руски јазик, руската историја и основните факти за руските закони.
XS
SM
MD
LG