Достапни линкови

logo-print

Во борби меѓу бунтовниците во Сирија 50 загинати


Сириската опсерваторија за човекови права соопшти дека во жестоките борби меѓу ривалските исламистички бунтовнички групи во источна Сирија загинале најмалку 50 луѓе. До борбите дошло во градот Албу Камал во близина на границата со Ирак. Се прецизира дека се судриле припадници на Исламистичката држава на Ирак и Левант која порано беше дел од Ал Каеда и членови на Фронтот Нусра кој е поврзан со Ал Каеда. Исламистичките бунтовнички групи играат важна улога во тригодишниот конфликт во Сирија кој почна со мирни демонстрации против режимот на претседателот Башар ал Асад. Досега во конфликтот загинаа над 150 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG