Достапни линкови

logo-print

Ердоган во посета на Иран


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган допатува во Техеран на разговори со иранските лидери за билтареалните односи и за регионални прашања, вклучувајки го и конфликтот во Сирија. Иран го подржува режимот на сиријскиот претседтел Башар Ал Асад, додека Турција им дава засолниште на сиријските бунтовници. Инаку, за време на дводневната посета на Ердоган се очекува формирање заеднички совет за трговски прашања, по олеснувањето на меѓународните санкции против Иран.
XS
SM
MD
LG