Достапни линкови

logo-print

Светската банка предвидува глобален раст за годинава


Светската банка предвидува подобрување на глобалната економија годинава со забрзан раст во земјите во развој. Во извештајот на меѓународната организација се наведува дека светскиот бруто домашен производ ќе забележи раст од 2.4 проценти минатата година на 3.2 отсто годинава. Се предвидува стабилизација на глобалниот раст на 3.4 проценти. Светската банка предвидува дека постојаниот силен раст во Кина ќе влијае на економскиот раст во земјите во развој се очекува и забрзување на растот во земјите кои се опоравуваат од последиците од светската финансиска криза.
XS
SM
MD
LG