Достапни линкови

logo-print

Четворица повредени на протест во Анкара


Полицијата во Анкара синоќа употреби солзавец и водени топови за да ја растури групата од приближно 200 студенти, кои организираа протестен марш во реонот на Блискоисточниот технички универзитет против корнење на дрвата во универзитетскиот комплекс заради проектот за изградба на улица, соопшти турскиот телевизиски канал Си-Ен-Ен-Турк. До интервенција на полицијата дошло откако студентите не ги послушале наредбите да се разотидат, и притоа фрлале со камења врз полицајците и направиле барикади, кои подоцна ги запалиле.
XS
SM
MD
LG