Достапни линкови

logo-print

Жена самоубиец уби шестмина во автобус во Волгоград


Руски официјални лица соопштија дека осомничената бомбашка самоубиец ја активирала експлозивната направа во патнички автобус во јужниот град Волгоград, при што загинаа најмалку шестмина, а повеќе од 30 луѓе се повредени, некои сериозно. Портпаролот на руската Истражна комисија Владимир Маркин изјави дека напаѓачката е сопруга на познат исламски милитант за кој се верува дека се наоѓа во Дагестан. За вчерашниот случај веќе се поднесени обвиненија за вмешаност во тероризам.
Во истрагата се најдени парчиња од експлозивната направа, но ќе треба време да се определи колку и каков експлозивен материјал е искористен во бомбата.
Според официјални лица, во моментот на експлозијата во автобусот имало околу 40 луѓе.
XS
SM
MD
LG