Достапни линкови

logo-print

Еди Рама мандатар за состав на нова влада на Албанија


Еди Рама

Еди Рама

Албанскиот претседател Бујар Нишани денеска му го додели мандатот за состав на нова влада на Еди Рама, лидер на левичарската коалиција која победи на парламентарните избори на 23 јуни. 49 годишниот Рама е претседател на Социјалистичката партија и поранешен градоначалник на Тирана. Во согласност со коалицискиот договор, нов претседател на Парламентот треба да биде Илир Мета, лидер на Социјалистичкото движење за интеграција. Според најавите, парламентот за изборот на новата влада најверојатно ќе се изјасни в четврток.
XS
SM
MD
LG