Достапни линкови

logo-print

Одземени пратенички мандати на опозиционери во Киргистан


Киргистанската централна изборна комисија им ги одзема пратеничките мандати на тројца лидери од опозициската партија Ата Јурт. Претставникот на комисијата Рашид Бекбасаров изјави дека одлуката за одземање на мандатите веднаш стапува на сила. Врховниот суд на Киргистан ги прогласи за виновни тројцата опозиционери за организирање на државен пуч. Согласно судската одлука, тројцата осудени не смеат да извршуваат јавна должност.
XS
SM
MD
LG