Достапни линкови

logo-print

ОН ја повикаа Белорусија да ги подобри човековите права


Миклош Харашти

Миклош Харашти

Специјалниот известувач на Обединетите Нации за човековите права во Белорусија Миклос Харашти го повика Минск на соработка со цел да се подобри ситуацијата во земјата.
Харашти изјави дека напредокот на човековите права е намерно блокиран од страна на систем за управување, кој е ослободен од какви било проверки и баланси во Белорусија.
Тој изрази загриженост во врска со присилните исчезнувања, произволните апсења и малтретирање на политичките противници, тортурата, и смртната казна во Белорусија.
XS
SM
MD
LG