Достапни линкови

logo-print

Кина ќе испрати втора жена во вселената


Кина се подготвува да испрати во вселената втора жена од оваа земја. Вселенското летало Шенжу со три астронаути треба да биде лансирано денеска од космодромот Џиукуан во западна Кина. Дел од екипажот кој ќе учествува во 15-дневната мисија е и 33-годишната Ванг Јапинг, втора кинеска астронаутка. Се очекува таа за време на мисијата да одржи предавање од вселената за кинеските студенти.
Кина је испрати првата жена-астронаут пред една година, а денешното лансирање ќе го одбележи 50-то испраќање на луѓе во вселената во изминатите 10 години.
Целта на Кина е да изгради сопствена вселенска станица до 2020 година.
XS
SM
MD
LG