Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција на средба во Истанбул


Сириската опозиција се состана денеска во Истанбул за да ги разгледа можностите за преговори со режимот на претседателот Башар ал Асад со цел да се стави крај на двегодишниот конфликт. САД и Русија предложија да организираат мировна конференција меѓу сириската опозиција и власт.
Вчера групата „Пријателите на Сирија“ која ја поддржува опозицијата имаше средба во Јордан на која присуствуваа и американскиот државен секретар Џон Кери и британскиот министер за надворешни работи Вилјам Хејг.
XS
SM
MD
LG