Достапни линкови

logo-print

Попоски на Конференција за предизвиците на Западен Балкан


Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски утре во Даблин ќе учествува на Конференцијата “10 години по Солун: Oценка на ЕУ перспективата и предизвиците во Западен Балкан“, што се одржува во рамки на Ирското претседателство со ЕУ. Според соопштението, целта на конференцијата е да се одбележи 10-годишнината од донесувањето на Солунската агенда за процесот на проширување на ЕУ со земјите од Балканот, да се оцени постигнатиот напредок, тековните предизвици и перспективите за успешно заокружување на процесот. Попоски ќе има обраќање на сесијата посветена на иднината на проширувањето на Унијата со земјите од Балканот.
XS
SM
MD
LG