Достапни линкови

logo-print

Лукашенко се сретна со Саркисјан во Ереван


Белорускиот претседател Александар Лукашенко со неговиот ерменски колега Серж Саркисјан

Белорускиот претседател Александар Лукашенко со неговиот ерменски колега Серж Саркисјан

Белорускиот претседател Александар Лукашенко во Ереван оствари средба со неговиот ерменски колега Серж Саркисјан. На средбата тие разговарале за билатералните односи, како и за трговската и економската соработка меѓу двете земји. Саркисјан изјави дека разговорот бил фокусиран и на соработката во рамки на организацијата за колективна безбедност предводена од Русија.
Лукашенко додал дека неговата земја е заинтересирана за искуството на Ерменија со производството на нуклеарна енергија.
XS
SM
MD
LG