Достапни линкови

logo-print

Карзаи го повика Обама да го затвори Гуантанамо


Авганистанскит претседател Хамид Карзаи повторно ги повика САД да го затворат Гуантанамо на Куба.
Карзаи зборуваше пред новинарите за време на неговата посета на Данска.Тој кажа дека Кабул бара од Вашингтон да бидат ослободени авганистанските затвореници.
Околу 100 до 166 затвореници во Гуантанамо штрајкуваат со глад.
За време на претседателсаката кампања Барак Обама ветуваше дека ќе го затвори Гуантанамо.
XS
SM
MD
LG