Достапни линкови

logo-print

Царнаев бил на листата на ЦИА 18 месеци пред нападот во Бостон


Американски преставници изјавија дека осомничениот за бомбашките напади на бостонскиот маратон бил ставен во дата базата на ЦИА 18 месеци пред смрстоносниот напад на 15 април. Во двојна експлозија тогаш загинаа 3, а беа ранети над 260 луѓе.
Анонимни извори наведуваат дека и Еф Би Ај го истражувала 26 годишниот Темерлан Царнаев, но не нашла докази за евентаулна закана. ЦИА го ставила на листата откако во септември 2011 била контактирана од руските разузнавачки служби.
Ова во САД отвора прашање зошто Царнаев, кој беше убиен, не бил подложен на натамошни истраги. Неговиот 19 годишен брат Џохар е обвинет за тероризам и користење на оружје за масовно уништување.
XS
SM
MD
LG