Достапни линкови

logo-print

Турција го критикуваше Кери


Американскиот државен секретар Џон Кери на прес конференција во Истанбул

Американскиот државен секретар Џон Кери на прес конференција во Истанбул

Турција го критикуваше американскиот државен секретар Џон Кери затоа што јавно го повика турксиот премиер Реџеп Таип Ердоган да не оди во појасот Газа во мај. Претходно Ердоган соопшти дека по посетата на Вашингтон на 16 мај има намера да го посети овој појас. На прес конференција во Истанбул, Кери изјави дека сега не е вистинското време за тоа. Според турскиот заменик премиер Булент Аринч изјавата на Кери е дипломатски проблематична и турската Влада треба да одлучи што ќе прави. Тој изјави дека на Турција не и се потребни дозволи од никого.
XS
SM
MD
LG