Достапни линкови

logo-print

Советот на министри на ЕУ за извештајот на Филе


Советот на министри на Европската унија денеска ќе расправа за извештајот на комесарот за проширување Штефан Филе за Македонија, Србија и Косово издаден во минатата недела. МИА повикувајќи се на извори во Европската унија јавува дека денеска само ќе бил нотиран извештајот на Комисијата, додека првите одлуки ќе биле донесени во идниот месец на состаноци на амбасадорите на земјите членки на Унијата, а клучниот заклучок ќе го донесе Советот за општи работи во јуни, неколку дена пред јунскиот Самит на Европскиот совет.
XS
SM
MD
LG