Достапни линкови

logo-print

Парламентот ќе го избира претседателот на Дагестан


Рамазан Абдулатипов

Рамазан Абдулатипов

Претседателот на руската република Дагестан наместо на избори ќе биде именуван на функцијата од страна на Парламентот. Со 74 гласа за и 9 против пратенците денеска го усвои предлогот со кој отсега тие ќе имаат право да го избираат наредниот шеф на државата.
Во моментов претседател на земјата е Рамазан Абдулатипов, кој беше именуван на функцијата од рускиот претседател Владимир Путин.
XS
SM
MD
LG