Достапни линкови

logo-print

Британија нема да ја менува економската политика


Британскиот министер за финасии Џорџ Озборн изјави денеска дека нема да се смени државната економска политика поради одлуката на агенцијата за кредитен рејтинг „Мудис“ да ја намали кредитната оценка. Тој додаде дека намалувањето на кредитниот рејтинг само ја зголемува за двојно неговата посветеност во спроведувањето на влаиднат аполитика за намалување на буџетскиот дефицит. Агенцијата за проценка на кредитен рејтинг ја намали максималната оценка на Британија од ААА до АА1со образложение дека е ослабена економијата во земјата и поради растечкиот долг на државата.
XS
SM
MD
LG