Достапни линкови

logo-print

Авганистан негира тортура во затворите


Авганистанските власти ги негираат тврдењата на ОН дека затворениците кои се наоѓаат во притвор биле малтретирани. Според нив имало случаи за непрописно однесување од страна на полицијата и затворските чувари, но дека власта немала политика на тортура.
Според извештајот на ОН половина од затворениците се жалеле на малтретирање во притворите.
XS
SM
MD
LG