Достапни линкови

Николиќ ги "реши" српските проблеми, па се нуди како посредник за името


Илустрација

Илустрација

Претседателот на Србија Томислав Николиќ се нуди да помогне во спорот за името меѓу Македонија и Грција, кој што го блокира патот на Скопје кон ЕУ.
- Патував во двете држави и разговарав со перетседателите и премиерите. Спорот е голем и ми се чини дека може да биде решен кога и едните и другите би сфатиле дека со тврдоглаво инсистирање нема никаде да стигнат, изјави Николоќ во интервју за српската агенција Бета.
Тој додава дека очекува средба со грчкиот и со македонскиот престедател, кој би бил нивен разговор по подолго време.
- Им реков и на едните и на другите дека стојам на располагање. Балканот повеќе не смее да биде место на судири. Додека ние стоиме другите отидоа далеку напред, изјави српскиот претседател Николиќ.
XS
SM
MD
LG