Достапни линкови

logo-print

Финска влезе во рецесија


Финска влезе во рецесија по падот на брутодомашниот производ од 0,1 процент во третиот квартал годинава во однос на претходниот. Финскиот завод за статистика соопшти дека во минатиот квартала економијата забележала пад од 1,1 отсто.
Финска е една од побогатите земји со стабилни финасии и зависна е од извозот, па ги чуствува последиците од намалувањето на побарувачката од европските трговски партнери.
XS
SM
MD
LG