Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Косово


Советот за безбедност на ОН денеска ќе го разгледа најновиот извештај за ситуацијата во Косово. Во својот редовен тримесечен извештај, Генералниот секретар Бан Ки Мун ги повикува Белград и Приштина да го продолжат дијалогот со посредство на Европа и да ги применат досега постигнатите договори.
Во извештајот за периодот од јули до октомври 2012 година, тој оценува дека имало позитивен развој во напорите во врска со примената на постигнатите спогодби во дијалогот со посредство на ЕУ.
XS
SM
MD
LG