Достапни линкови

logo-print

Нови докази за прекривањето на масакрот во Катин


Филм за масакрот во Катин

Филм за масакрот во Катин

Нови докази со кои се поткрепува верувањето дека американските власти помогнале да се скрие одговорноста на Советскиот сојуз за масакрот во Катин во 1940 година, кога загинаа 22 илјади Полјаци се појавија во јавноста. Асошиејтед Прес јави дека документите кои беа објавени од страна на американскиот национален архив ги покренале сомневањата дека САД не сакале да предизвикаат гнев кај нивниот ривал Јозеф Сталин.
Документите покажуваат дека американските воени затвореници испраќале кодирани пораки до Вашингтон во 1943 година дека виделе тела во распаѓање во Катинската шума во западна Русија.
XS
SM
MD
LG