Достапни линкови

logo-print

Франција повторно протерува Роми


Француската полиција спроведе рација во два импровизирани ромски кампови во близина на градот Лил при што протера повеќе од 200 луѓе.Тие биле испратени авионски за Букурешт откако доброволно се согласиле да се вратат во Романија. Францускиот министер за внатрешни работи Мануел Валс изјави дека рациите биле неопходни пред се поради ширењето на здравствени ризици, затоа што стотици луѓе живеат во нехигиенски услови.

Полицијата оваа недела изврши и рации во Париз и Лион и од импровизираните домови протера стотици Роми имигранти од источна Европа.
Претходните протерувања на Ромите од Франција, за време на поранешниот претседател Никола Саркози, предизвика критики од страна на Европската унија, Католичката црква и групите за човекови права.
XS
SM
MD
LG