Достапни линкови

logo-print

Кинезите лути на владата за поплавите


Милиони Кинези на интернет го изразуваат гневот кон владата заради несправувањето со поројните дождови во Пекинг во текот на викендот. Од дождовите загинаа 37 луѓе. Денеска 9 милиони Кинези го искажале својот став на кинеската социјална мрежа Сина Веибо. Тие се жалат на застараната атмосферска канализација и недостатокот на официјални предупредувања дека ќе има невреме и поплави. Спротивно на тоа, државните медиуми пак прикажуваат како полицијата помага во спасувањето на луѓе од поплавени автомобили. Официјалните власти велат дека вакви дождови немало во последните 60 години.
XS
SM
MD
LG