Достапни линкови

logo-print

ФИФА ангажира главен истражител за корупција


Управниот одбор на Светската фудбалска федерација денеска треба да именува тужител кој треба да ја истражи корупцијата во начинот на кој се доделени домаќинствaтa за Светските првенства во 2018-та и во 2022-та година. Главниот советник на ФИФА за корупција Марк Пит рече дека именувањето на правник кој треба да спроведе независна истрага и да ги казни виновниците, ќе допринесе за финдаментално модернизирање на организацијата која е погодена од корупциски скандали. Тој рече дека ќе мора да се истражат и стари случаи на доделување на домаќинства на Светските првенства кои не се доволно истражени.
XS
SM
MD
LG