Достапни линкови

logo-print

Западните сили предлагаат ултиматум за Сирија


Западните сили подготвија нова нацрт резолуција до Советот за безбедност на Обединетите нации во која предлагаат на сиријскиот претседател да му се даде период од 10 дена за да почне да го спроведува мировниот план или ќе се соочи со санкции. Во нацрт резолуцијата која е поддржана од Британија, Франција, Германија и Соединетите држави се прецизира дека против сирискиот режим ќе бидат воведени невоени санкции. Русија и Кина досега ги отфрлаа сите обиди за санкции против Сирија.
XS
SM
MD
LG