Достапни линкови

logo-print

Инциденти во источниот дел на Либија


Повеќе избирачки места на гласањето за пратеници во Парламентот во Либија денеска не беа отворени во источниот дел на земјата, поради немирите предизвикани од демонстрантите кои бараа поинаква распределба на пратеничките места меѓу регионите, јавија агенциите.
Официјални претставници кажаа дека и покрај инцидентите изборите нема да бидат одложени и наведоа дека ширум земјата се отворени 92 проценти од избирачките места.
До немири дојде на избирачките места во најголемиот град Аџаби во источниот регион, кој се наоѓа 169 километри југо-западно од Бенгази.
XS
SM
MD
LG