Достапни линкови

logo-print

ММФ ќе ги намали проценките за глобален економски раст


ММФ соопшти дека ќе ги намали предвидувањата за глобалниот економски растеж во извештајот кој ќе биде објавен следниот месец.
Извршниот Директор Кристин Лагард изјави дека економскиот раст ќе биде помал отколку што претходно се мислеше.
Во Април ММФ сметаше дека растот на годшно ниво ќе биде 3,5 насто, додека во 2013 тој ќе изнесува 4,1 процент. Причини за намалениот раст се забавувањата во повеќето економии и делумно должничката криза во Европа.
XS
SM
MD
LG