Достапни линкови

logo-print

Петти мандат за досегашниот претседател на Исланд


Олафур Рагнар Гримсон доби рекорден петти мандат на претседателската функција во Исланд со освоени 52,78 проценти од гласовите, покажуваат резултатите од завршеното прелиминарно пребројување. Неговиот противкандидат беше 37 годишната новинарка Тора Арнорсдотир, која се залагаше за промени по 16 годишната работа на Гримсон. Прифаќајки го изборниот пораз таа изјави дека била изненадена од добиената подршка за нејзината кандидатура.
XS
SM
MD
LG