Достапни линкови

logo-print

Ромни стана претседателски кандидат на републиканците


Поранешниот гувернер на Масачусец Мит Ромни.

Поранешниот гувернер на Масачусец Мит Ромни.

Републиканецот Мит Ромни победи на прелиминарните внатрепартиски избори во сојузната држава Тексас со што освои доволно гласови за да стане кандидат на републиканците за претседател на САД. Поранешниот гувернер на Масачусец официјално ќе биде прогласен за претседателски кандидат на националната конвенција на Републиканската партија што ќе се одржи во август.

Ромни ќе му се спротивстави на актуелниот претседател Барак Обама на претседателските избори што ќе се одржат во ноември.
XS
SM
MD
LG