Достапни линкови

logo-print

ЕК препорача старт на преговорите со Црна Гора


Европската комисија уште еднаш препорача почеток на предпристапните преговори со Црна Гора. Во денешниот извештај Комисијата посочува дека земјата спровела реформи во области како владеење на правото, фундаменталните права, подобрување на судскиот систем, борбата против корупцијата и анти-дискриминација. ЕК лани исто така препорача почеток на преговорите со Подгорица но земјите членки на Унијата ја одложија одлуката се` до излегувањето на извештајот на Комисијата.
XS
SM
MD
LG