Достапни линкови

logo-print

Зелено светло за првата фаза од антиракетниот штит за одбрана


Шефовите на земјите членки на НАТО синоќа на состанокот во Чикаго ја прогласија за оперативна првата фаза од антиракетниот штит кој би требало да ја заштити Европа од нападите на Блискиот Исток. Тој е првиот од четирите чекори за целосно функционирање на овој систем за одбрана, базиран на американската технолоција. Истиот треба да заврши во периодот од 2018 до 2020 година. Овој проект е остро критикуван од Русија која смета дека тоа е закана за нејзината безбедност и која бара гаранција дека штитот нема да ја загрози нејзината способност да врати.
Во своето обраќање на самитот во Чикаго, новиот француски претседател Франсоа Оланд рече дека Русија не треба да се чувствува загрозено од планираниот систем за противракетна одбрана.
XS
SM
MD
LG