Достапни линкови

logo-print

Бахраин против иранските критики за арапската унија


Бахраин побарал Иран да не се меша во внатрешните работи на земјата, откако исламската република ја критикуваше предложената унија меѓу арапските заливски држави. Бахраинскиот министер за надворешни работи Шеид Калед бин Ахмад Ал Калифа изјавил дека унијата е барање на народот. Саудиска арабија исто така побара Иран да не се меша во проектот. Пропагандниот координациски совет, кој со државна подршка ги организира демонстрациите во Иран, вчера ги повика жителите на земјата да излезат на протести по молитвите во петокот во знак на незадоволство од, како што сметаат, план на САД со кој Бахраин ќе стане анекс на Саудиска Арабија.
XS
SM
MD
LG