Достапни линкови

logo-print

Забранети неколку турски серии во Таџикистан


Властите во Таџикистан забранија емитување на неколку популарни турски серии поради насилната содржина за која се смета дека лошо би влијаела на гледачите. Шефот на таџикистанската агенција за филм и видео Давлат Сафаров рече дека забранетите програми содржат елементи на тероризам и екстремизам. Турските ТВ серии се популарни во Таџикистан во изминативе две години. Потегот на властите е невообичаен, имајки предвид дека Таџикистан се смета себе си за секуларна држава. Како и да е, таџикистанските власти во последно време изразуваат загриженост за секаква манифестација на радикален ислам.
XS
SM
MD
LG