Достапни линкови

logo-print

Целите на САД во Авганистан остануваат исти


Генералот Мартин Демпси

Генералот Мартин Демпси

Американскиот генерал Мартин Демпси изјави дека целите на САД во Авганистан остануваат исти и покрај последните случувања во земјата. Тој повика на целосна истрага за убиството на 16 цивили во покраината Кандахар.
Американскиот војник Роберт Бејлс, кој е осомничен за нападот се наоѓа во изолација во воен затвор во САД. Според Демпси, наредната година ќе биде клучна, бидејќи авганистанските сили ќе започнат да ја преземаат контролата врз безбедноста во земјата.
XS
SM
MD
LG