Достапни линкови

logo-print

Младите најпогодени од невработеноста во Грција


Протестите против мерките за штедење во Атина

Протестите против мерките за штедење во Атина

Невработеноста во Грција во четвртиот квартал во 2011 година е зголемена на 20,7 отсто, од 17,7 проценти во истиот период претходната година, според последните статистички податоци. Бројот на регистрирани невработени, ја достигна бројката од 1,025 милиони.
Најтешко погодени се младите од 15 до 29 години, бидејќи стапката на невработеност меѓу таа популација изнесува 39,5 отсто.
XS
SM
MD
LG