Достапни линкови

logo-print

Иранското производство на нафта ќе се намали за 50 проценти во јули


Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) објави дека иранскиот производството на нафта може да се намали за околу 50 отсто во јули, кога европската санкции ќе постигнат ефект. Во извештајот на агенцијата се наведува дека излезот на иранската сурова нафта падна на 3, 38 милиони барели дневно минатиот месец, што е најниско ниво во производство во последните три години, и оти извозот изнесувал под 2 милиони барели, што е намалување од 2,6 милиони колку што бил во ноември минатата година.
XS
SM
MD
LG