Достапни линкови

logo-print

Десетина уапсени на антивладините протести во Москва


Десетина демонстранти се уапсени на продемократските протести во Москва на кои присуствуваат неколку илјади луѓе кои бараат поништување на претседателските избори одржани на 4 март на кои победи актуелниот премиер Владимир Путин. Меѓу уапсените е и лидерот на движењето на левиот фронт Сергеј Удалцов.

Според полицијата, на протестот имало околу 10 илјади луѓе, додека опозицијата тврди дека дошле меѓу 25 и 30 илјади луѓе, што е сепак значително помалку од протестите во декември и во јануари на кои излегоа околу 100 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG