Достапни линкови

logo-print

Средби на Попоски на маргините на сесијата на Советот за човекови права на ОН


Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски денеска на маргините на сесијата на Советот за човекови права на ОН во Женева, имаше средби со неговите колеги од Катар, Халид бин Мухамед Ал-Атија, и од Португалија, Пауло Портас, како и со државниот секретар во шпанското Министерство за надворешни работи, Гонзало Секадес.
Попоски ги презентирал интересите и аргументите на Македонија за евроатланската интеграција и побарал поддршка за процесот на проширување. Според Попоски, Македонија ги исполнила условите за влез во НАТО и за почнување преговори за членство во ЕУ и ги образложил и правните аргументи во пресудата од Меѓународниот суд во Хаг, со очекување да бидат целосно почитувани и во меѓународни рамки.
XS
SM
MD
LG