Достапни линкови

logo-print

Меркел побара прошка од семејствата на жртвите на неонацистите


Комеморацијата на жртвите во Берлин

Комеморацијата на жртвите во Берлин

Германската канцеларка Ангела Меркел им се извини на роднините на жртвите од неонацистичкиот терор. Таа ги опиша неонацистички убиства како срам за земјата и побара од семејствата на жртвите прошка.
Убиствата на осум Турци, еден Грк и еден германски полицаец за Меркел претставуваат напад на германската демократија. Комеморацијата на жртвите се одржа во Берлин.
XS
SM
MD
LG