Достапни линкови

logo-print

Авганистанските власти секојдневно преговараат со талибанците


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека властите секојдневно преку посредници преговараат со талибанците за ставање крај на конфликтот во земјата. Карзаи за една австралиска телевизија рече дека талибанците индиректно комуницирале со нив преку еден од нивните водачи Мулах Омер.
Членовите на авганистанскиот Висок мировен совет за Радио Слободна Eвропа изјавија дека се оптимисти за постигнувањето мировен договор со талибанците.
XS
SM
MD
LG