Достапни линкови

logo-print

Русија го критикува референдумот во Латвија


Референдумот во Латвија

Референдумот во Латвија

Руските власти соопштија дека резултатот од референдумот за воведување на рускиот јазик како втор официјален јазик во Латвија е рефлексија на чуствата на граѓаните на земјата. Според нив, референдумот го отсликува мислењето на населението, бидејќи околу 319 илјади жители кои го говорат рускиот јазик одбија да гласаат.
Прелиминарните резултатите на референдумот покажаа дека 78 насто од гласачите се против идејата.
XS
SM
MD
LG