Достапни линкови

logo-print

Истрага за инцидентите на протестите во Грција


Протестите против мерките за штедење во Грција

Протестите против мерките за штедење во Грција

Почна истрагата за инцидентите за време на протестите во Атина против новите мерки за штедење, јавија грчките медиуми.
Обвинителството ќе истражува дали полицајците употребиле прекумерно солзавец за да ги растераат демонстрантите, како и околностите под кои биле ранети познатиот грчки композитор Микис Теодоракис и новинарот и познат учесник во грчкото антифашистичко движење Манолис Глезос, при нивниот обид да влезат во зградата на Парламентот.
Ќе се истражат и тврдењата на сопственици на продавници во Атина кои соопштија дека им биле барани пари, за да не им ги запалат објектите.
XS
SM
MD
LG