Достапни линкови

logo-print

Поранешен романски премиер осуден за корупција


Поранешниот романски премиер Адријан Настасе

Поранешниот романски премиер Адријан Настасе

Романскиот суд го осуди поранешниот романски премиер Адријан Настасе на две години затвор за корупција. Настасе беше обвинет дека ја финансирал својата предизборна кампања на претседателските избори во 2004 година со пари собрани во рамките на симпозиумот „Трофеј на квалитетот“, организиран од Државниот градежен инспекторат.
Настасе може да поднесе жалба, бидејќи oдлуката на судот не е конечна.
XS
SM
MD
LG