Достапни линкови

logo-print

Европските лидери ќе разговараат за финансиските проблеми


Европските лидери ќе се сретнат во Брисел денеска на разговори за финасиските проблеми во Европската унија. Пред самитот три белгиски синдикални организации најавија штрајк во знак на незадоволство од мерките за штедење. Аналитичарите посочуваат дека расте незадоволството на жителите на земјите членки на Унијата од буџетски кратења и мерки за штедење. Се на се, 23 милиони луѓе во Унијата се невработени, што претставува 10 проценти од работоспособната популација.
XS
SM
MD
LG