Достапни линкови

Повеќе од 50 загинати во напади врз шиитите во Ирак


Местото на денешниот бомбашки напад во Насирија.

Местото на денешниот бомбашки напад во Насирија.

Повеќе од 50 луѓе загинаа, а најмалку 100 се повредени во напади врз шиитски населби во Ирак. Бомбаш-самоубиец нападнал шиитски верници во градот Насирија на југот на земјата при што загинаа најмалку 30 луѓе, а повеќе од 70 се повредени. Во два напади во шиитски населби во Багдад, пак, загинаа најмалку 23 луѓе, а повеќе од 30 се повредени.

Кризата меѓу мнозинските шиити и сунитите во Ирак се зголеми, кога доминантно шиитската влада на премиерот Нури ал-Малики минатиот месец издаде потерница за апсење на висок сунитски политичар.

Американските сили минатиот месец го напуштија Ирак по 8 години.
XS
SM
MD
LG