Достапни линкови

logo-print

Иран открил големо наоѓалиште за природен гас во Каспиското Езеро


Иранскиот министер за нафта Ростам Касеми.

Иранскиот министер за нафта Ростам Касеми.

Иранскиот министер за нафта Ростам Касеми изјави дека неговата земја открила големо наоѓалиште за природен гас во Каспиското Езеро. Тој вели дека наоѓалиштето е на иранска територија на длабочина од 700 метри. Иран, по Русија, ги има вторите најголеми резерви на природен гас во светот.
XS
SM
MD
LG