Достапни линкови

logo-print

Во Словачка гласање за фондот за помош на ЕУ


Премиерката на Словачка Ивета Радичова

Премиерката на Словачка Ивета Радичова

Словачкиот парламент денеска ќе гласа дали да биде зголемен фондот на Европската унија за финансиска помош на еврозоната. Пред гласањето еден од коалиционите партнери во владата на премиерката Ивета Радичова се изјасни против зголемувањето на ингеренциите на Фондот. Радичова се закани дека во таков случај ќе поднесе оставка. Словачка е последната земја членка на еврознота која се уште не гласала за новиот пакет.
XS
SM
MD
LG